Vítejte na webových stránkách ČSSD Brno-Jih

Najdete zde aktuální informace o našich aktivitách v Brně-Jih a kandidátech ČSSD za Brno-Jih.

 


U řeky vznikne nové koupaliště. Bez chemie

Ne 11.09.2011 00:00

Brno­-jih - Vykoupat se bez štípání chlóru v očích. Tuto výhodu přírodních koupališť, ve kterých vodu místo chemikálií čistí rostliny, si užijí obyvatelé městské části Brno-­jih.

"Není tu žádné místo, kde se lidé můžou v létě vykoupat. Chceme tuto situaci zlepšit,? zdůvodnil plán stavby koupaliště v Horních Heršpicích starosta Brna­-jihu Josef Haluza.

Přírodní koupaliště pro několik set lidí vznikne na pravém břehu řeky Svratky naproti sportovnímu areálu v Hněvkovského ulici. Bazén doplní také brouzdaliště, hřiště pro děti i plážový volejbal a parkoviště. ?Ještě úplně přesně nevíme, jak bude areál vypadat. Vše bude záležet hlavně na tom, kolik seženeme peněz,? podotkl Haluza.

Radnice chce koupaliště zaplatit z obecní kasy i pomocí dotace magistrátu. Cenu stavby starosta s odvoláním na brzkou fázi plánování uvést odmítl.
Dělníci mají podle dokumentace zveřejněné na webu Jihomoravského kraje začít koupaliště označované oficiálně jako biotop stavět v dubnu příštího roku a s prací skončit o dva roky později. ?Pracujeme na projektu k územnímu řízení a čekáme na vyjádření různých institucí, například hygieny,? popsal aktuální situaci starosta.

Proti stavbě přírodního koupaliště v Brně-­jihu nic nenamítají ani ekologové. ?Předpokládáme, že se díky koupališti v lokalitě objeví například populace obojživelníků,? prohlásil zoolog Roman Zajíček z brněnské pobočky Agentury ochrany přírody a krajiny. Dodal, že takové zkušenosti už přírodovědci mají s biotopem v Kovalovicích na Brněnsku.

Právě tamní oblíbené přírodní koupaliště radnici brněnské městské části podle starosty Haluzy inspirovalo.
Biotop tam funguje už čtyři roky. Podle kovalovického starosty Milana Blaháka se osvědčil. ?Výhod má spoustu. Především nás koupaliště proslavilo. Dřív téměř nikdo ani nevěděl, kde obec leží. Teď si nás pamatuje hodně lidí,? zmínil Blahák.

Vydělá si na sebe

S provozem bazénu nemá radnice téměř žádné výdaje. Minulý rok skončilo v obecní kase takřka 670 tisíc korun. ?Na provoz jsme vydali kolem 610 tisíc. V tom jsou ale započítané i stavební úpravy, jako nové dětské brouzdaliště nebo toalety. Zařízení si na sebe vydělá, ? tvrdil Blahák.

Oproti provozu běžných koupališť v Kovalovicích ušetří, protože nepotřebují chemikálie na čištění vody. ?To obstarávají kořeny rostlin v čisticí nádrži,? poodhalil kovalovický starosta.

S nějakými problémy se přesto koupaliště v Kovalovicích potýká. ?Zatím jsme nevyřešili parkování. Když je v létě hezké počasí a přijede víc lidí, nemají kde nechat auto,? přiznal Blahák.

Výhody přírodních koupališť nicméně mnozí oceňují. ?Mám je radši než normální bazény. Člověk nepáchne chlórem. Jsou ekologičtější,? svěřila se studentka Pavlína Kejvalová z Brna.

zdroj: www.brnensky.denik.cz; Marek Lajtkep; 11. 9. 2011